Skip to content
Home » Blog » Kućica za mačke – Kako sami da napravite

Kućica za mačke – Kako sami da napravite

Pozdrav mačkoljupci, zašto nam je potrebna kućica za mačke? Čini se da mačke vole da se sklupčaju gde god im se pruži prilika, bilo da je to kutija, ormarić, ili čak naša omiljena dukserica. Ali, kada su napolju, situacija se menja. Ulične mačke, ili one koje vole da provode vreme u dvorištu, nemaju tu sreću da nađu savršeno, sigurno i toplo mesto za spavanje, što može negativno uticati na njihovo zdravlje. Upravo zbog toga je sklonište, odnosno kućica za mačke, ključni deo njihove brige.

Kućica za mačke ne služi samo da maca ima mesto za spavanje, već predstavlja zaštitu od surovih vremenskih uslova. Zamisli da si na kiši ili na snegu, a nemaš gde da se sakriješ – mačke, bez odgovarajućeg skloništa, osećaju nešto slično. Tokom zime, hladnoća može biti opasna, dok leti ekstremne vrućine mogu izazvati dehidraciju ili sunčanicu. Kućica pruža taj neophodni sloj zaštite – poput malog privatnog utočišta gde mačka može da se ugreje, sakrije od kiše ili pronađe hlad u vrelim danima.

Kućica za mačke - Kako sami da napravite
Kućica za mačke – Kako sami da napravite

Pored osnovne funkcije zaštite, kućica mački pruža osećaj sigurnosti. Ova stvorenja, iako nezavisna, ipak traže mesta gde se osećaju bezbedno. Dobra kućica za mačke može značajno poboljšati njihov kvalitet života, jer im pruža mesto gde mogu bezbrižno da odmore, sakriju se i opuste. Mačke koje imaju sigurno sklonište manje su izložene stresu i opasnostima, kao što su povrede od drugih životinja ili nepredvidljivi vremenski uslovi.

Uz nekoliko materijala koje već imate kod kuće, možete napraviti jednostavno, ali efikasno sklonište za vašu mačku, koje će joj postati omiljeno mesto za odmor.

Sadržaj Teksta:

Priprema materijala – Šta vam je potrebno

Pre nego što počnemo sa pravljenjem kućice za mačku, važno je pripremiti sve potrebne materijale. Dobra vest je da mnogi od njih već imate kod kuće, a uz malo kreativnosti, možete koristiti i reciklirane stvari. Na taj način ne samo da pravite udobno sklonište za mačku, već i doprinosite očuvanju životne sredine – dvostruka pobeda! Pa, šta vam je sve potrebno?

Prvo, krenimo od osnove. Karton ili plastične kutije odlična su početna tačka. Kartonske kutije su lake za rad, možete ih seći i oblikovati po želji, ali imajte na umu da ih treba zaštititi od vlage, posebno ako kućicu planirate postaviti napolju. Plastične kutije su bolji izbor za spoljašnje sklonište jer su otpornije na kišu, sneg i vlagu.

Sledeći na spisku je stiropor. Stiropor služi kao odlična izolacija, zadržava toplotu unutar kućice i čini je udobnijom za vašu mačku, posebno tokom hladnih zimskih dana. Njime možete obložiti unutrašnjost kutije, pazeći da ostavite dovoljno prostora za mačku da se slobodno kreće.

Za dodatnu udobnost, preporučuje se korišćenje starog ćebeta ili bilo kog mekog materijala koji će mački pružiti toplotu i udobnost. Ovo može biti i stari jastuk ili peškir. Bitno je da materijal koji stavljate unutra bude čist i topao, jer će mačka provoditi dosta vremena u svom skloništu.

Naravno, ne zaboravite lepak, traku i makaze – osnovni alat za pravljenje kućice. Lepak je koristan za pričvršćivanje izolacionih materijala, dok ćete trakom dodatno učvrstiti sve spojeve kako bi kućica bila stabilna. Pazite da koristite lepak koji nije toksičan, jer mačke vole da istražuju svojim njuškama i šapama.

Ako želite da dodatno ojačate kućicu, možete koristiti i drvene letvice ili komadiće drveta za konstrukciju. Oni će osigurati stabilnost, posebno ako planirate kućicu postaviti napolju, gde je izložena vetru i drugim vremenskim uslovima.

Reciklirani materijali su veliki plus u ovoj priči. Stare kutije, iskorišćene plastične ambalaže, pa čak i delovi nameštaja mogu se iskoristiti za pravljenje kućice. Na ovaj način ne samo da štedite novac, već i smanjujete otpad. Takođe, važno je birati materijale otporne na vlagu i one koji su dobri izolatori. Toplotna izolacija je ključna za očuvanje toplote unutar kućice, dok zaštita od vlage sprečava da unutrašnjost postane vlažna, što može biti neudobno i nezdravo za mačku.

Dakle, da sumiramo, potrebni materijali uključuju:

  • Kartonske ili plastične kutije
  • Stiropor za izolaciju
  • Staru ćebad, peškire ili jastuke
  • Lepak, traku i makaze
  • Reciklirane materijale po želji (stari nameštaj, plastične ambalaže)
  • Vodootporne materijale za spoljašnju zaštitu kućice

Važno je da materijali budu toplotno izolovani i otporni na vlagu, jer će to osigurati da vaša mačka ima toplo, suvo i udobno mesto za odmor. Mačke vole mir i toplinu, a vaša pažnja u odabiru pravih materijala osiguraće im upravo to.

Korak po korak vodič za pravljenje kućice

Korak 1: Priprema baze i konstrukcije

Prvi korak u pravljenju savršene kućice za vašu mačku je pravljenje osnove. U zavisnosti od toga da li će kućica biti unutrašnja ili spoljašnja, možete koristiti čvrsti karton ili plastičnu kutiju. Ako planirate kućicu za spolja, plastična kutija je bolji izbor jer je otpornija na vremenske uslove poput kiše i snega. Ukoliko pravite kućicu za unutra, čvrsti karton može biti sasvim dovoljan.

Za početak, postavite kutiju na ravnu površinu i obavezno proverite da li je dovoljno stabilna. Ako koristite karton, možete pojačati konstrukciju lepljenjem dodatnih slojeva kartona na dno kutije ili dodavanjem drvenih letvica sa unutrašnje strane za stabilnost. Važno je da baza kućice bude čvrsta kako bi mačka mogla udobno da se ušuška bez rizika da se sklonište uruši. Ako koristite plastičnu kutiju, jednostavno je postavite naopako, tako da dno kutije bude poklopac kućice.

Korak 2: Izolacija

Nakon što ste postavili bazu kućice, sledeći korak je unutrašnja izolacija. Stiropor je odličan izbor jer je lagan, jednostavan za upotrebu i pruža dobru izolaciju. Isecite stiropor na veličinu unutrašnjosti kutije tako da savršeno prianja uz strane. Postavite ga uz sve unutrašnje zidove i dno kućice. Pored toga, možete koristiti staro ćebe, peškir ili čak tepih za dodatni sloj toplote.

Ako želite dodatnu udobnost za svoju mačku, stavite na dno mali jastuk ili sloj ćebeta na koje mačka može da legne. Ove mekane materijale možete fiksirati lepljivom trakom ili lepkom kako bi sve ostalo na svom mestu.

Toplotna izolacija je ključna, posebno ako se kućica koristi napolju tokom hladnih zimskih dana. U tom slučaju, možete dodati još jedan sloj stiropora između kartona ili plastike i unutrašnjosti kućice.

Korak 3: Ulaz za mačku

Sada kada ste postavili osnovu i izolaciju, vreme je da napravite ulaz za mačku. Mačke vole da se osećaju sigurno, pa je važno da otvor bude dovoljno velik da mogu udobno da uđu, ali ne prevelik, kako bi kućica zadržala toplotu. Preporučena veličina otvora je oko 15-20 cm u prečniku, što je dovoljno da prosečna mačka lako prolazi, ali i da ne bude previše izložena hladnoći.

Koristite makaze ili nož kako biste pažljivo izrezali ulaz na prednjem delu kutije. Ako koristite karton, obavezno ojačajte rubove ulaza lepljivom trakom ili dodatnim slojem kartona. Ako pravite kućicu od plastike, možete koristiti topli nož da lakše oblikujete ulaz.

Takođe, obratite pažnju da ulaz ne bude prenisko, kako vlaga i prljavština ne bi ulazile unutra, pogotovo ako se kućica nalazi napolju.

Kućica za mačke - Kako sami da napravite
Kućica za mačke – Kako sami da napravite

Korak 4: Dekorisanje i dodatni saveti

Sada kada je osnovna kućica gotova, vreme je za zabavni deo – dekorisanje! Dodajte personalizovane elemente koji će kućicu učiniti jedinstvenom i prijatnom. Na primer, možete obojiti spoljašnjost kućice ili zalepiti omiljene nalepnice. Ovo je prilika da se kreativno izrazite – uključite svoju decu ili prijatelje u ukrašavanje!

Ako planirate da kućicu postavite napolju, vodite računa da je postavite na suvo i sigurno mesto. Idealno bi bilo da kućica bude pod nekom nadstrešnicom kako bi bila dodatno zaštićena od kiše. Takođe, možete postaviti kućicu na malo uzvišenje, poput palete, kako biste sprečili nakupljanje vlage.

Takođe, redovno proveravajte kućicu – povremeno čistite unutrašnjost i proveravajte da li je izolacija u dobrom stanju. Vaša mačka će vam biti zahvalna, a vi ćete znati da ste joj pružili sigurno i toplo mesto za odmor.

Ovi koraci su jednostavni, a rezultat je srećna i zadovoljna mačka koja će obožavati svoj novi kutak!

Kućica za mačke – Dodatni saveti za udobnost

Da bi kućica koju pravite postala pravo utočište za vašu mačku, važno je da se fokusirate na njenu udobnost. Baš kao što mi volimo mekane jastuke i tople pokrivače, i mačke vole da se osećaju prijatno i sigurno. Dakle, evo nekoliko predloga kako da unapredite njen novi dom.

1. Mekani jastuci i pokrivači

Unutrašnjost kućice možete obložiti mekim jastucima ili pokrivačima kako bi vaša mačka imala udobnu podlogu za ležanje. Ovo će ne samo pružiti dodatni sloj toplote, već će i stvoriti osećaj mekoće koji mačke obožavaju. Koristite materijale koje lako možete oprati, jer će se vremenom nakupiti dlake i prljavština. Stari jastuci ili ćebad koje više ne koristite idealni su za to. Vodite računa da materijal bude dovoljno debeo da pruži izolaciju od hladnog tla, ali i mekan da mačka može udobno da se sklupča.

2. Termofor za hladne dane

Tokom hladnih zimskih noći, možete dodati termofor u unutrašnjost kućice kako bi pružili dodatnu toplotu. Termofor možete napuniti toplom vodom i staviti ispod jastuka ili pokrivača, čime će kućica postati pravi raj za mačku. Samo pazite da je termofor dobro zaštićen i da nije previše vreo, kako bi bio siguran za mačku. Postoje i specijalne grejne prostirke koje možete kupiti, ali termofor je jednostavan, pristupačan i efikasan način da mačka ostane topla.

3. Dodavanje omiljenih igračaka

Ako vaša mačka voli igračke, stavite nekoliko plišanih igračaka ili loptica unutar kućice. To može doprineti njenom osećaju sigurnosti, jer će joj poznati mirisi i predmeti pomoći da se opusti. Neke mačke vole i komadiće papira ili male igračke sa zvončićima. Igračke takođe mogu pomoći da mačka provodi više vremena u kućici, čineći je ne samo mestom za odmor, već i za igru.

4. Pozicioniranje kućice

Mačke obožavaju mirna, tiha i osamljena mesta. Ako planirate da postavite kućicu unutra, izaberite kutak koji nije u prometnom delu vašeg doma. Mačke vole da se sklone na mesta gde ih ne ometaju konstantni zvuci i kretanje. To može biti blizu prozora, gde mačka može da posmatra spoljašnji svet, ali i dalje u tišini svog prostora.

Ako se kućica nalazi napolju, postavite je na skrovito i suvo mesto, dalje od promaje i direktnog sunčevog svetla, ali i na sigurno od drugih životinja. Najbolje je da bude na nekom uzvišenju kako bi bila zaštićena od vlage i kiše, a idealno bi bilo i da je negde gde može da posmatra okolinu – mačke vole da budu u toku sa dešavanjima, čak i dok se odmaraju.

Zaključak – Kućica za mačke

Vaša mačka će sigurno obožavati novo sklonište koje ste napravili, a mi jedva čekamo da vidimo kako izgleda! Ne zaboravite da nas zapratite na društvenim mrežama @macketinashop, gde redovno delimo korisne savete, zanimljive priče i mnogo mačjih trenutaka koji će vas oduševiti. Takođe, podelite slike vaših mačaka i kućica koje ste napravili, koristeći hashtag #macketinashop – voleo bismo da vidimo vaše kreativne radove i čujemo kako vaša maca uživa u svom novom domu!

Ako ste ljubitelj edukativnih sadržaja o mačkama, obavezno posetite naš YouTube kanal Macketinashop. Tamo vas čekaju video klipovi sa korisnim informacijama o brizi za mačke, zanimljivim temama iz sveta mačaka i mnogim trikovima koji će vam pomoći da vaša maca bude srećna i zdrava.

Hvala što ste deo naše zajednice – mačke to zaslužuju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *