Ne, nisu umetnici, niti kustosi, ali su zadužene za važne zadatak. Mačke Ermitaža su već tri veka zvanični čuvari muzeja, štitnici umetnosti i omiljene muzejske stanarke. Njihova priča traje od carskih vremena do danas, a njihova uloga je i dalje neprocenjiva.
Ali kako su dospele ovde? I kako izgleda njihov svakodnevni život u jednom od najpoznatijih muzeja na svetu? Hajde da otkrijemo!
Sadržaj Teksta:
- Kako su mačke postale deo Ermitaža
- Kako izgleda život muzejske mačke
- Zašto su mačke Ermitaža toliko popularne
- Zanimljivost o mačkama Ermitaža
- Zaključak – Mačke Ermitaža
Kako su mačke postale deo Ermitaža
Carica Jelisaveta i prvi mačji stražari
Još u 18. veku, carica Jelisaveta Petrovna naložila je da se u Zimski dvorac dovedu mačke koje će štititi carsku palatu od glodara. Kasnije, tokom vladavine Katarine Velike, ova praksa postala je deo muzejske tradicije.
Prve mačke stigle su iz Kazanja, a ubrzo su stekle zvanični status „čuvara galerije“. Njihov zadatak bio je jasan: loviti pacove i štititi umetnička dela.
Preživljavanje kroz ratove i revolucije
Mačke Ermitaža prošle su kroz burnu istoriju. Preživele su Napoleonove ratove, Oktobarsku revoluciju, ali su tokom opsade Lenjingrada gotovo nestale. Nakon rata, vlasti su organizovale „vozove pune mačaka“ kako bi obnovili njihovu populaciju i vratili ih u muzej.
Danas su one ne samo muzejski čuvari, već i simbol istrajnosti i kulturnog nasleđa.
Kako izgleda život muzejske mačke
Koliko ih danas ima
Danas u Ermitažu živi oko 50 do 70 mačaka. Njihov zadatak ostao je isti – da kontrolišu populaciju glodara u podrumima muzeja i dvorištima.
Ko se brine o njima
Ove mačke nisu prepuštene same sebi. O njima brinu muzejski radnici i volonteri, a imaju i redovnu veterinarsku negu.
Mnoge od njih su udomljene kroz zvanični program udomljavanja mačaka Ermitaža, gde ljubitelji mogu postati vlasnici ovih kraljevskih mačaka.
MACE IMAJU SVOJ BUDŽET
Verovali ili ne, da! Muzej izdvaja sredstva za njihovu hranu i zdravstvenu negu, a donacije od ljubitelja mačaka dolaze iz celog sveta.
Zašto su mačke Ermitaža toliko popularne
Turisti ih obožavaju
Posetioci Ermitaža ne dolaze samo zbog umetnosti – mnogi žele da upoznaju i mačke.
Imaju svoj praznik
Svake godine, u aprilu, muzej organizuje „Dan mačaka Ermitaža“. Tom prilikom se održavaju izložbe, edukativni programi i humanitarne akcije za brigu o mačkama.
Postale su internet senzacija
Njihove slike i priče su viralne na društvenim mrežama, a muzej ih koristi za promociju kulturnog nasleđa.
Zanimljivost o mačkama Ermitaža
Svaka mačka ima svoju „administrativnu“ funkciju
Mačke u muzeju nisu samo nasumično raspoređene! Svaka mačka dobija „radnu stanicu“, odnosno teritoriju kojom patrolira. One imaju i sopstvene kartone sa imenima, pa čak i interne dosijee gde se beleže njihove zdravstvene kontrole i karakteristike. Neke od njih imaju nadimke inspirisane umetnicima i istorijskim ličnostima, poput Rembranta, Da Vinčija ili Katarine.
Zaključak – Mačke Ermitaža
Mačke Ermitaža nisu samo muzejski čuvari – one su deo istorije, kulture i svakodnevice muzeja. Njihova priča traje vekovima i sigurno će trajati još dugo. Ako volite priče o mačkama, zapratite @macketinashop i podelite vaša iskustva!