Pozdrav mačkoljupci, razgovarali smo sa Kitty Magnum, renomiranom odgajivačnicom specijalizovanom za uzgoj Maine Coon mačaka, kako bismo otkrili sve tajne ovih veličanstvenih ljubimaca – od njihovih navika i karakteristika do saveta za buduće vlasnike.
Znate one velike, impozantne mačke sa raskošnom dlakom i blistavim očima koje deluju kao kraljevi među mačkama? Da, govorimo o Maine Coon mačkama – jednoj od najfascinantnijih rasa na svetu! Ali, ako ste ikada razmišljali o tome da ih bolje upoznate, sigurno ste imali gomilu pitanja: Kako ih negovati? Šta vole da jedu? Da li su zaista toliko druželjubive?
Da bismo saznali odgovore na sva ova pitanja – i još mnogo više – razgovarali smo sa stručnjacima iz odgajivačnice Kitty Magnum, koja je specijalizovana za uzgoj ovih veličanstvenih mačaka. Otkrićemo vam sve što trebate znati, od njihovih svakodnevnih navika do saveta za buduće vlasnike.
Ako vas Maine Coon mačke oduvek intrigiraju ili samo želite da saznate kako je živeti sa jednom ovakvom lepoticom, nastavite da čitate – ovaj intervju je prava riznica korisnih i zanimljivih informacija!
Sadržaj teksta:
- Nešto više o odgajivačnici Kitty Magnum
- Koje su najvažnije stvari koje budući vlasnici treba da znaju pre nego što dovedu u svoj dom Maine Coon mačku?
- Kakav je karakter Maine Coon mačaka? Da li su zaista kao ‘nežni divovi’’?
- Da li postoje neki genetski i zdravstveni problemi kod Maine Coon mačaka na koje treba obratiti pažnju.
- Na šta potencijalni vlasnici treba da obrate pažnju prilikom odabira mačeta?
- Koja je idealna starost za preuzimanje mačeta iz odgajivačnice?
- Da li je Maine Coon mačka pogodna za stan ili joj je potrebna kuća sa dvorištem?
- Koju vrstu hrane preporučuje kitty magnum za pravilnu ishranu Maine Coon mačaka?
- Koliko često treba četkati Maine Coon mačku?
- Zaključak – Kitty Magnum
Nešto više o odgajivačnici Kitty Magnum
Odgajivačnica Kitty Magnum nalazi se u Novom Sadu, a registrovana je u martu 2021. godine i time postala deo najvećeg međunarodnog felinološkog udruženja na svetu – World Cat Federation WCF (wcf), sa sedištem u Esenu, Nemačka. Administrative i izložbene aktivnosti sprovodimo kao deo kluba LePETit iz Beograda (lepetit.rs), koji je predstavnik WCF-a za Zapadni Balkan.
Uzgojem Maine Coon mačaka se bavimo oko 4 godine i ponosni smo na dosadašnjih devet legala zdravih, socijalizovanih i čistokrvnih Maine Coon mačića, koji se odlikuju srebrnim (engl. silver) i dim (engl. smoke) bojama. To je odgajivački pravac koji nas zanima i mogu reći da je to naš pečat na ovim prostorima.
Pored toga, želim da istaknem da je, pored karakteristične boje i tipa, naš primarni cilj da svako naše mače pronađe dom u kojem će biti voljeno i gde će usrećiti svoju novu porodicu i to je definitivno najveća nagrada za svakog odgajivača.
Koje su najvažnije stvari koje budući vlasnici treba da znaju pre nego što dovedu u svoj dom Maine Coon mačku?
Budući vlasnici treba da znaju da su Maine Coon mačke velike i relativno aktivne, da im je potrebno dovoljno prostora, pažnje i kvalitetne ishrane. Takođe, treba se pripremiti za redovno održavanje njihovog gustog krzna i obezbediti adekvatne igračke kako bi se stimulisala njihova inteligencija i energija. Ostale detalje ćemo otkriti u tekstu koji sledi.
Kakav je karakter Maine Coon mačaka? Da li su zaista kao ‘nežni divovi’’?
Maine Coon mačke su poznate kao „nežni divovi“ (engl. gentle giants) zbog svoje veličine koja je u kombinaciji sa izuzetno blagim karakterom. Iako, moram reći da, kao i kod ljudi, svaka maca predstavlja karakter za sebe, Maine Coon mace su najčešće društvene, nežne i vrlo privržene svojim vlasnicima.
Često se opisuju kao pseći tip mačaka jer uživaju u interakciji sa ljudima i prate vlasnika po kući. Ne vole toliko da se penju po vlasniku i da sede u krilu (iako, i od tog pravila postoje izuzeci), ali mnogo vole da budu uz svog vlasnika i prate svaku njegovu aktivnost. Prema iskustvu nekih mojih kupaca, moguće ih je čak naučiti da se kreću ulicom na povodcu, a imamo primer gde je maca čak naučila da ide uz nogu svog novog vlasnika na ulici, iako je usvojio sa čak 13 meseci starosti.
Zbog svog blagog karaktera, veterinari nas obično obožavaju, rukovanje sa njima je dosta jednostavnije u odnosu na domaće mace, nemaju toliki strah od nepoznatog prostora ni nepoznatih ljudi, a najčešće ni ne primete momenat kada dobiju vakcinu. Takođe, ukoliko vam dolazi neko u posetu, za Maine Coon mace je obično karakteristično da se neće plašiti, a vrlo često će prići i pozdraviti se, čak i ukoliko ne poznaju tu osobu.
Agresija nije tipična za ovu rasu, a s obzirom na to da je nasledna, profesionalni odgajivači će pažljivom selekcijom ukloniti mogućnost ovakvog ponašanja iz svog uzgoja. Pored toga, naši kupci tvrde da ove mace vole decu i da mogu da se naviknu na suživot sa drugim mačkama iste ili druge rase, pa čak i sa psima.
Da li postoje neki genetski i zdravstveni problemi kod Maine Coon mačaka na koje treba obratiti pažnju.
Budući vlasnici treba da obrate pažnju na to da njihovo mače bude negativno na viruse koji su veoma opasni po sve mačke – virus mačije side (tzv. FIV) i mačije leukemije (tzv. FeLV). Pored toga, Maine Coon mačke mogu biti sklone nekim genetskim bolestima koje su tipične baš za ovu rasu, poput hipertrofične kardiomiopatije (tzv. HCM) i spinalne mišićne atrofije (tzv. SMA). Zato je važno birati mačiće iz odgajivačnica koje testiraju svoje životinje na ove bolesti.
Iako vlasnici često vole da njihov primerak bude što krupniji, mislim da ne treba preterivati u tome, jer je displazija kukova takođe česta kod ove rase, a naročito kod veoma velikih primeraka. Dakle, mislim da se ipak treba držati zlatnog pravila da “nijedan ekstrem nije dobar”.
Kao i kod svih drugih rasnih mačaka, problemi sa desnima se mogu javiti i kod Maine Coon maca. To se obično rešava nanošenjem gelova za smirenje desni, a mace čak mogu da se nauče i na povremeno pranje zuba mekim četkicama i enzimskim pastama koje se ne ispiraju. Ukoliko je problem baš izražen, u kasnijem životnom dobu macama se izvade zubi, a one, uprkos tome, mogu da nastave normalan život, iako ova pojava nije toliko česta.
Na šta potencijalni vlasnici treba da obrate pažnju prilikom odabira mačeta?
Potencijalni vlasnici treba da obrate pažnju prvenstveno na zdravstveno stanje mačeta – treba da ima čiste oči, uši i nos, kao i zdravu i sjajnu dlaku. Socijalizacija je takođe važna, mače treba da bude veselo, znatiželjno i ne previše plašljivo. Proverite da li je odgajivačnica registrovana i da li pruža sve potrebne zdravstvene informacije i dokumentaciju o čistokrvnom poreklu, ukoliko zaista želite rasno mače.
Naravno, javljaju nam se kupci veoma različitih karaktera i sklonosti, pa svako treba da obrati pažnju na karakterne osobine koje su baš njemu/njoj važne. Nako voli mirnije ljubimce, a neko voli razdragane mačiće pune energije. Profesionalnom odgajivaču je veoma važno kod koga i gde će mače iz njegovog uzgoja da se udomi pa se nemojte iznenaditi ukoliko i odgajivač vama postavi neka pitanja vezana za dosadašnje iskustvo sa mačkama kao ljubimcima i uslove u kojima bi mače provelo ostatak svog mačijeg života.
Čistrokrvnost rase se potvrđuje međunarodno-priznatim rodovnikom (tzv. pedigreom), kao i učešćem odgajivača na međunarodnim izložbama mačaka, gde odgajivač dobija veoma važne informacija od felinološkoh sudija o tome koliko se njegove mačke uklapaju u standard rase i da li su pogodne za dalji uzgoj.
Koja je idealna starost za preuzimanje mačeta iz odgajivačnice?
Nijedan ozbiljan odgajivač vam neće dozvoliti da uzmete mače pre 3 do 4 meseca starosti, dakle nakon što prestane da sisa i potpuno se odvoji od majke, navikne na posip i čvrstu hranu; nakon što bude očišćeno od unutrašnjih i spoljašnjih parazita i primi sve neophodne vakcine – trovalentnu vakcinu protiv zaraznih bolesti (i revakcinu) i vakcinu protiv besnila.
Tek kada se odgajivač uveri da je čitav ovaj proces prošao kako treba i bez ikakvih tegoba, može se razgovarati o odlasku u novi dom. Neki kupci vole da se proces sterilizacije mačeta (odnosno, kastracije u slučaju mužjaka) takođe izvede dok je mače kod odgajivača pa u tom slučaju odlazi u novi dom tek nakon potpunog oporavka, sa oko 5 ili više meseci starosti. Kako je Maine Coon rasa koja se sporo razvija, kako fizički tako i mentalno, mačići ove rase dugo zadržavaju fleksibilnost karaktera i tek kada navrše četvrtu godinu starosti možemo reći da je to jedinka koja se u potpunosti formirala telesnim rastom i razvojem, kao i karakterom.
Naravno, prednosti sterilizacije i kastracije kod mačaka su opšte poznate: smanjuje se rizik od tumora dojki i infekcija materice (piometre) kod ženki; smanjuje se rizik od problema se testisima kod mužjaka; sterilisane i kastrirane mačke često žive duže i zdravije; kod mužjaka se smanjuje agresivnost i označavanje teritorije; kod ženki nema sezonskog ciklusa (tzv. teranja) i pratećih neugodnosti; mačke postaju mirnije i fokusirane na interakciju s vlasnicima, a ne na reproduktivne nagone (više na vetmed).
Osim toga, mora se napomenuti da se time sprečava i neželjeno razmnožavanje (tzv. uzgoj “na crno” u ko zna kakvim uslovima) i doprinosi smanjenju broja napuštenih mačaka. Ukoliko mače ne bude sterilisano kod odgajivača, svaki ozbiljan odgajivač koji drži do svoje reputacije će od svog budućeg vlasnika zahtevati da steriliše svoje mače, osim u specijalnim slučajevima kada je mače namenjeno za dalji uzgoj kod nekog ko se time bavi (ili planira da se bavi) ozbiljno i posvećeno, u besprekorno dobrim uslovima.
Da li je Maine Coon mačka pogodna za stan ili joj je potrebna kuća sa dvorištem?
Maine Coon mačke su prilagodljive i mogu srećno živeti u stanu, pod uslovom da im se obezbedi dovoljno pažnje, prostora i igračaka za mentalnu i fizičku stimulaciju. Ako imaju pristup sigurnom i ograđenom dvorištu, još bolje, ali to zaista nije neophodno. Umeju da budu i lenji pa da celo pre podne provedu spavajući i lenčareći dok se njihov vlasnik ne vrati sa posla.
Ukoliko mače ima pristup spoljašnjosti, veću pažnju je potrebno posvetiti redovnom nanošenju tzv. spot-on preparata, kojim se mače štiti od krpelja i unutrašnjih i spoljašnjih parazita. Međutim, nikako ne bih preporučio da Maine Coon mače ima slobodan pristup ulici i saobraćaju, jer se sigurno ne bi snašli ako naiđu na automobil ili agresivnog psa lutalicu, jer nisu naviknuti na takve situacije od ranog doba, a nekako su u genetički udaljeni od takvog ponašanja i šumske snalažljivosti, koja im je nekad davno bila glavna odlika.
Koju vrstu hrane preporučuje kitty magnum za pravilnu ishranu Maine Coon mačaka?
Preporučuje se visokokvalitetna hrana, premium ili superpremium kvaliteta, sa odgovarajućim balansom proteina i masti. Idealno je kombinovati suvu i vlažnu hranu. Najbolje je da im suva hrana i sveža voda budu dostupni u toku čitavog dana, dok se vlažna hrana povremeno daje – najčešće ujutro ili uveče.
Treba obratiti pažnju da se zbog sporijeg rasta i razvoja ove rase, hrana za mačiće (engl. kitten) daje i do 1,5 godine starosti, pa se onda prelazi na hranu za odrasle mačke (engl. adult). Naravno, ukoliko se desi da se maca previše ugoji, moguće je dozirati hranu (2-3 puta dnevno) ili ranije preći na hranu za sterilisane mace (engl. sterilized). Neki brendovi čak proizvode i hranu za sterilisane mačiče (vetmed).
Takođe, povremeno im se trebaju davati specijalni suplementi za zdravlje kostiju (kao što je kalcijum), zglobova, dlake i imunog sistema. AnimaStrath sirup (anima-strath) je prirodni multivitaminski kompleks koji preporučuje većina veterinara, a mace uglavnom vole taj ukus pa je aplikacija dosta jednostavna. Neki moji mačići se bukvalno obraduju. Naravno, svaki odgajivač je tu da pomogne vlasniku pri izboru adekvatne hrane i suplementacije za svoje novo mače.
Koliko često treba četkati Maine Coon mačku?
Zvaničan savet je da Maine Coon mačke treba četkati barem 2-3 puta nedeljno kako bi se sprečilo stvaranje čvorova u krznu i da je tokom perioda linjanja potrebno čak i češće četkanje. Iz mog iskustva, često četkanje nije toliko neophodno, a potreba za tim donekle zavisi od dužine i tipa dlake koje ima vaše mače.
Međutim, bitno je naglasiti da se ova rasa znatno linja u toku letnjih meseci, zbog neverovatnih vrućina koje pogađaju naš region prethodnih godina. Utešno je da je dužu dlako lakše očistiti nego kraću i da je karakter ovih maca često takav da mogu da se nauče na redovno kupanje, iako bi i to trebalo biti umereno često.
Zaključak – Kitty Magnum
Maine Coon mačke nisu samo predivne po izgledu – one su istinski jedinstvene po svom karakteru, privrženosti i načinu na koji se uklapaju u život svojih vlasnika. U razgovoru sa stručnjacima iz odgajivačnice Kitty Magnum, saznali smo mnoge korisne informacije o ovoj veličanstvenoj rasi, od njihovih potreba za ishranom i negom do saveta kako ih učiniti srećnim i zdravim ljubimcima.
Ako razmišljate o tome da postanete ponosni vlasnik Maine Coon mačke, ili jednostavno želite da saznate više o ovim „nežnim divovima“, nadamo se da vam je ovaj tekst pružio inspiraciju i odgovore na sva pitanja.
Za dodatne informacije, savete ili ako ste spremni za svoj prvi korak ka druženju sa Maine Coon mačkom, posetite odgajivačnicu Kitty Magnum – tamo vas čekaju pravi stručnjaci i mačke koje će osvojiti vaše srce.
Ne zaboravite da podelite svoje utiske u komentarima i zapratite nas na društvenim mrežama @macketinashop za još zanimljivih priča o mačkama!